Efekty farbowania

Indygo henna amla – Kamila89

* mój koloru wyjściowy włosów: jasny brąz

* nazwę użytej farby Khadi: indygo Khadi + henna z amlą firmy Khadi (pomieszałam te kolory)

* sposobu jej przyrządzenia i użycia, wraz z cennymi uwagami i wskazówkami

Na brązowych włosach indygo powinno dać czarny, raczej chłodny (atramentowy) kolor. Aby uzyskać cieplejszy, bardziej czekoladowy odcień, proponuję pomieszać 2/3 indygo z 1/3 henny. Pod spodem zamieszczam sposób przygotowania henny. Sposób przygotowania mieszanki indygo i henny:

1. Odmierz odpowiednią ilość henny i indygo stosownie do oczekiwanego koloru po farbowaniu, wg proporcji podanych w tabelce poniżej.

2. Hennę wymieszaj w szklanej lub porcelanowej miseczce z sokiem z cytryny do konsystencji gęstej pasty. Nie stosuj naczyń aluminiowych lub stalowych, ze względu na możliwą reakcję z kwaśnym sokiem cytrynowym.

3. Miseczkę zakryj folią, owiń ścierką i odstaw w ciepłe miejsce na 12 godzin. Jeśli się spieszysz odstaw hennę w ciepłe miejsce o temperaturze ok. 35 st. C, np. na kaloryfer, na dwie godziny.

4. Gdy henna będzie już gotowa, tuż przed użyciem dodaj jeszcze trochę soku lub wody i rozrób pastę do konsystencji bardzo gęstego jogurtu.

5. Tuż przed nałożeniem barwnika na głowę, przygotuj indygo: wymieszaj proszek z letnią wodą do konsystencji gęstego jogurtu i dodaj go do henny. Całość bardzo starannie i dokładnie wymieszaj. Jeśli masz włosy oporne na farbowanie (np. siwe), do indygo możesz dodać łyżeczkę soli.

6. Załóż gumowe lub foliowe rękawiczki i nałóż mieszankę na świeżo umyte i suche włosy.

7. Nałóż na włosy foliowy czepek i zawiń głowę ręcznikiem. Zmyj farbę z linii czoła, karku i uszu.

8. Pozostaw mieszankę na włosach przez kilka godzin – max 6. Im dłużej farba pozostanie na włosach tym intensywniejszy i trwalszy będzie kolor.

9. Spłucz włosy prysznicem.

10. Kolor będzie podlegał chemicznym procesom jeszcze 2-3 dni. W wyniku procesu utleniania, ściemnieje i uzyska intensywniejszy odcień w ciągu kilku dni od farbowania. Gdyby włosy po zmyciu mieszanki okazały się mieć zielonkawy odcień (nie jest to pewne, ale może się zdarzyć), proszę nie wpadać w panikę ani nie pisać do nas maili z pogróżkami lub obietnicą krwawej zemsty:) Zielonkawy odcień zniknie w ciągu kilkudziesięciu godzin, kiedy indygo utleni się pod wpływem powietrza.

Indygo należy przygotować tuż przed nałożeniem na włosy, w przeciwieństwie do henny, która musi odstać kilka- kilkanaście godzin wymieszana z sokiem z cytryny. Do farbowania bezwzględnie należy założyć rękawiczki, inaczej ręce uzyskają bardzo intensywną barwę na wiele tygodni. Należy również starannie zmyć mieszankę z czoła, uszu i karku tuż po nałożeniu barwnika na włosy. Ze względu na to, iż proces farbowania może potrwać nawet kilka godzin, najlepszym dnie na jego rozpoczęcie jest sobota rano. Wówczas do poniedziałku kolor będzie miał czas, żeby ściemnieć i ustabilizować się. Ani henny, ani indygo nie należy zalewać wrzącą wodą!

W krajach arabskich hennę miesza się nie z sokiem z cytryny, tylko z letnią wodą. Arabki nakładają ją nie na włosy umyte, ale na przetłuszczone, ponieważ podobno w ten sposób barwnik sie lepiej trzyma. Nie wiem- nie sprawdzałam, powtarzam tylko to, co usłyszałam na ten temat na Bliskim Wschodzie.

Być może opis zastosowania henny i indygo wygląda skomplikowanie, ale już po pierwszej próbie można nabrać wprawy. Poza tym, warto okazać trochę cierpliwości, ponieważ zastosowanie naturalnych, roślinnych barwników naprawdę pozytywnie wpływa na włosy. Aby kolor pozostał dłużej na włosach, należy myć je delikatnym szamponem, może być taki, który chroni kolor włosów farbowanych.

Dziękuje bardzo:) Farby Khadi zdecydowanie są moimi ulubionymi i ciesze się ze odkryłam blask natury.